или
  1. Подготовка на дома
  2. Скритите отрови в дома
  3. Първи дни на кучето у дома
  4. Избор на име

Първи дни на кучето у дома

След като вземете кучето у дома (и сте подготвили дома си за неговото пристигане), му предложете вода и/или храна, и му покажете мястото за тоалетна (кученцата преди приключване на ваксинационната схема не бива да се изкарват навън).

Оставете кучето да разучи новия си дом за няколко часа, като го наблюдавате. Препоръчително е първите няколко дни да не го запознавате с другите Ви любимци и членове на семейството Ви, както и да нямате гости.

Силно вероятно е през първите си дни в новия дом кучето да се изпуска по голяма или малка нужди на нежелани места, като това поведение би трябвало да се преустанови след няколко дни, след като свикне с новата си среда. Не е желателно да му се карате, а да бъдете търпеливи с него.

В зависимост от характера му, новото Ви куче може да се държи  резервирано от няколко часа до седмици заради новото място. Щом започне да се чувства по-комфортно, истинският му характер ще се покаже.

Когато новият Ви любимец свикне с дома, можете да представите и другите членове на Вашето семейство.

Запознаване на кученца с деца

Кученцата са енергични и гъвкави и заради това децата лесно може да ги изпуснат от ръцете си. Накарайте детето да седне и да предложи на кученцето вода, лакомство или някоя играчка, след което може да го вземе в ръце. Стойте до тях и ги наблюдавайте.

Запознаване на кучета с деца

Препоръчително е кучето да бъде на повод и запознанството да бъде чрез безопасна игра. Не позволявайте все още детето да гали кучето, докато кучето не се почуства комфортно. Не позволявайте децата да дърпат ушите или опашката на кучето.

Запознаване с други кучета

Става чрез представане на двете кучета на неутрална територия и на повод. Наблюдавайте за признаци на стрес или агресия. При сбиване на двете кучета, ги дръпнете чрез подова настрани или използвайте вода. Не се опитвайте да ги разтървавате с ръце!

Ако двете кучета се държат позитивно спрямо едно с друго, се приберете с тях у дома, но не ги оставяйте все още без надзор. Може да отнеме дни или седмици, докато установят здравословни взаимоотношения.

Осигурете на всяко куче отделни купички за храна и вода. При установена йерархия между кучетата, я уважавайте.

Не позволявайте на едното куче да тормози другото.

Запознаване с котка

Преди самото запознанство, трябва да сте наясно с неговия инстинкт за плячка (англ.: Prey drive). Например една малтийска болонка ще покаже незначителен инстинкт за плячка, докато една хрътка – точно обратното.

Можете да доиете представа за инстинкта на новото Ви куче, като хвърлите играчка през стаята и наблюдавате реакцията му – дали ще я игнорира, или ще я подгони. Независимо от степента на този инстинкт, не е задължително Вашето куче да иска да убие котката Ви.

Осигурете на котката място, където може да се оттегли при необходимост. Може самото място да бъде заградено от ограда, която лесно може да се прескочи от котката, но не и от кучето. Други варианти са да подсигурите рафтове за катерене или котешко дърво.

Котешката тоалетна е препоръчително да бъде на място, недостъпно за кучето, защото някои обичат да ядат котешки фекалии.

Първите нощи в дома

През първите няколко вечери е препоръчително леглото на кутрето да бъде до Вашето за негово и за Ваше спокойствие. Трябва да бъдете подготвени, че вероятно ще бъдете събуждани от инциденти или скимнете.


« Предходна статия:
Следваща статия »