или
  1. Избор на ветеринарен лекар
  2. Обезпаразитяване
  3. Ваксинации
  4. Чипиране
  5. Паспорт и документация
  6. Преглед при ветеринарен лекар
  7. Аптечка и първа помощ
  8. Кърлеж върху любимеца ми
  9. Даване на таблетки през устата

Какви документи трябва да има моята котка?

Българското законодателство не задължава собствениците на котки да имат международен паспорт за техния любимец, за разлика от собствениците на кучета. Но ако решите да пътувате извън границите на нашата държава, то от Вас се изисква да имате не само официален паспорт, но и ваксина бяс и микрочип.

Не всеки документ, който ветеринарите дават, е официалният паспорт. Някои ветеринари дават на собствениците на животните си здравна книжка, която не отговаря на изискванията. Паспортът е само един – тъмносин, с надпис „Европейски съюз“ и долу е изписан уникален номер.

Ако притежавате котка и не планирате да пътувате извън България с нея, то здравната книжка е идеален вариант, за да следите ваксинациите и обезпаразитяванията на Вашия любимец.

За повече информация: ТУК

Кога трябва да нося паспорта/ здравната книжка на моя любимец?

При преглед от ветеринарен лекар – при всяка ваксинация се вписва информация в паспорта/ здравната книжка на животното. Ако се извърши кастрация на твоя любимец, то тя се вписва в паспорта/ здравната книжка, защото кастрираните животни са освободени от данъци.

При пътуване извън България – не само, че е нужен паспорт, но и микрочип, ваксина срещу бяс, обезпаразитяване и преглед при ветеринарен лекар. Ако страната, в която ще пътувате, е извън ЕС, то трябва предварително да се свържете с вашия ветеринарен лекар, защото в повечето случаи се изискват и други документи.


Как се вписват обезпаразитяванията в паспорта/ здравната книжка?

Не е нужно да вписвате всяко обезпаразитяване в официалния паспорт! Ако го правите, свободното място бързо ще свърши. Правете го само и единствено ако ще давате животното на друг човек, който иска да е сигурен, че животното, което ще вземе, е обезпаразитено. Вторият случай, при който трябва да вписвате обезпаразитяванията, е когато животното Ви ще пътува извън страната.

Обезпаразитяването на любимецът Ви се вписва в графите: „VII. Третиране против ехинококи“ (за вътрешни паразити) и „VIII. Третиране против други паразити“ (за външни паразити).

VII. Третиране против ехинококи

Третиране против други паразити

Ваксинациите на Вашия любимец се вписват в графите: „V. Ваксинация срещу бяс“ и „IX. Други ваксинации“.

V. Ваксинация срещу бяс

IX. Други ваксинации

За да е достоверна поставената ваксина, ветеринарният лекар трябва да сложи подпис и печат, но само ако документите на любимецът Ви са изрядни.

При издаване на паспорт:

При издаване на паспорт, е желателно да проверите тези полета дали са попълнени:

Т. е. при издаване в официалния паспорт трябва да са вписани информация за животното, информация за собственика, информация за микрочипа и информация за ветеринарният лекар, който издава паспорта.

I. Данни за собственика

II. Описание на животното

III. Маркиране на животното

IV. Издаване на паспорта

Ако Вашият любимец няма микрочип, то ветеринарният лекар може да откаже да попълни паспорта, защото по закон официален паспорт не се издава, ако животното няма микрочип!


« Предходна статия:
Следваща статия »