Какво представлява старостта при кучето?
Не само при хората важи фразата: „старост-нерадост“. С възрастта тялото и мускулите отслабват, влошава се паметта и колкото повече напредват годините, толкова повече се засилват тези симптоми.
През техния гериатричнен период кучетата се сблъскват най-често с проблеми със ставите - артрит или други ставни заболявания, които да доведат до скованост, куцота или изпитване на трудности при движение. Теглото на възрастното куче също се променя, което се дължи на по-забавения или некачествен метаболизъм, което да доведе до натрупване или загуба на килограми.
Проблеми със зъбите като пародонтоза, разрушаване и/или падане на зъбите също се срещат. За нещастие, по-големия процент от тях се дължат на пренебрегването от страна на стопаните на грижата за зъбите на техния любимец.
Сетивата като слух и зрение също често отслабнат с напредване на възрастта.
Гериатричният период при кучетата се характеризира не само с физически промени, но и с поведенчески такива: Подобно на деменцията при хората, кучетата могат да развият синдром на когнитивна дисфункция (CDS), който може да причини дезориентация, промени в качеството на съня и поведението. По-старите кучета могат да станат по-малко активни, а някои от тях може да станат по-неспокойни.
Как да се погрижиш за остаряло куче?
На първо място са редовните ветеринарни прегледи. Тъй като остаряването се свързва с много хронични заболявания, които може да доведат до смърт на животното, се препоръчват по-чести ветеринарни посещения – веднъж годишно, а някои ветеринарни лекари препоръчват на всеки 6 месеца.
Друг фактор, на който трябва да обърнете внимание, е храненето: необходима е диета специфична за възрастта, за да се отговори на променящите се хранителни нужди.
Остарелите кучета намаляват тяхната активност, но за да се поддържат в добро здраве, се изискват леки тренировки като разходките.
Наблюдавайте за ранни признаци на заболяване: Прекалено рязкото качване или загуба на тегло, намаляване на изядената храна, пиене на огромни количества вода, течни изпражнения или прекаленото залежаване са често симптоми на заболяване. При появата в поведението на любимеца Ви се консултирайте с Вашия ветеринарен лекар.
Поддържайте теглото на Вашия любимец в здравословни граници: Затлъстяването може да усили възрастово-свързаните здравословни проблеми, затова следете теглото на Вашия любимец и променяйте диетата и упражненията им спрямо него.
Осигурете на любимеца Ви умствена стимулация: Интерактивни играчки и пъзели може да помогнат на на Вашия стареещ домашен любимец.
Качество на живот: Възрастният Ви любимец ще се залежава по-често, затова му предоставете лесен достъп до храна, вода и меко легло.
Консултирайте се с ветеринарния си лекар за персонализирани съвети и препоръки, съобразени с конкретните нужди и състояние на Вашия домашен любимец.