или
  1. Избор на ветеринарен лекар
  2. Обезпаразитяване
  3. Ваксинации
  4. Чипиране
  5. Паспорт и документация
  6. Преглед при ветеринарен лекар
  7. Аптечка и първа помощ
  8. Кърлеж върху любимеца ми
  9. Даване на таблетки през устата

Какво представлява чипирането на котката?

В България за разлика от кучетата, при котките не се изисква да имат микрочип. Ако решите да пътувате с любимата си котка извън границите на нашата държава, то ще трябва да я чипирате, да я ваксинирате срещу бяс и да и извадите международен паспорт.

Корицата на официалния паспорт за котки.

Не всеки документ, който ветеринарите дават, е официалният паспорт. Някои ветеринари дават на собствениците на животните си здравна книжка, която не отговаря на изискванията. Паспортът е само един – тъмносин, с надпис „Европейски съюз“ и долу е изписан уникален номер. (виж: Паспорт и документация)

Микрочипът представлява номер, който се съдържа в метален носител, който е с размерите на оризово зърно. Поставя се зад врата на животното чрез инжекция. Той НЕ влияе на характера на животното, нито на начина на живот!

Микрочипиране на куче

Микрочипът е с размерите на оризово зърно

Той може да се инжектира по всяко време независимо от възрастта или килограмите на животното!

Този уникален номер се вписва в държавната система, където се вписва, че това животно е Ваше.

Ако любимецът Ви се изгуби, или бъде присвоен, то този микрочип с този уникален номер е единственото Ви доказателство, че животното Ви принадлежи.

Третото изискване за пътуване извън граница е ваксинация срещу бяс. Това е заразно заболяване, което се предава от животни на човек чрез ухапване и винаги завършва със смърт. Европа е страна, която чрез строгите си мерки (задължителна годишна ваксинация) е ограничила тази зараза, която в Америка и Азия е разпространена.



Често срещани ситуации:

Чувал съм, че микрочипът много боли.

Микрочипът представлява инжекция, която животното усеща. Повечето животни не реагират при поставянето на чипа, но има и такива, които прискимтяват или не искат да стоят мирно, като това поведение е резултат от страха на животното и това, че усеща инжекцията. Във всички случаи поставянето на чип е безопасно за Вашето животно.


Чувал съм, че някои животни умират след ваксината за бяс.

Всички ваксини, включително и тази за беса, е възможно да имат странични ефекти като отпадналост, понижаване на апетита и др., но засега не са регистрирани смъртни случаи поради ваксинация срещу бяс.


Аз имам само международен паспорт, но нямам поставен микрочип.

По закон микрочипът задължително трябва да бъде поставен в деня на или преди издаване на паспорта.


Кучето ми е ваксинирано, но няма други документи.

За съжаление, ако ваксината за бяс бъде поставена преди поставянето на микрочип и издаването на паспорт, то тя не може да бъде зачетена. Представете си как си купувате паспорт днес и очаквате да има информация за кучето Ви преди месец.


« Предходна статия:
Следваща статия »