или
  1. ТОП 10 заболявания, заради които посещавате ветеринар
  2. ТОП 10 оплаквания (симптоми), заради които посещавате ветеринар
  3. Всички заболявания при кучетата
  4. Всички оплаквания (симптоми) при кучетата

ТОП 10 оплаквания (симптоми) при кучетата, заради които посещавате ветеринар

Като собственик на куче, може да бъде тревожно, когато вашият домашен любимец проявява признаци на заболяване или дискомфорт. Докато някои незначителни проблеми могат да се разрешат сами, определени симптоми изискват ветеринарна намеса. Ето някои от най-честите симптоми, които карат собствениците на кучета да потърсят медицинска помощ за своите любимци.

1. Диария

Диарията е една от най-честите причини, поради които собствениците на кучета посещават ветеринар. Тя може да бъде причинена от неправилно хранене, инфекции (бактериални, вирусни или паразитни), хранителни непоносимости, стрес или по-сериозни състояния като възпалително заболяване на червата (IBD) или органна дисфункция. Ако диарията продължава повече от 24 часа, съдържа кръв или е придружена от повръщане или отпадналост, е необходима ветеринарна помощ. Когато сте сигурни, че неразположенията на Вашия домашен любимец са следствие на луканката, която сте му дали, и в същото време Вашето куче се чувства добре и се храни нормално, то можете да му помогнете по следния начин: да го поставите на хранителен режим – кучето се оставя 12-24 часа без храна, за да може да се „успокоят“ възпалените черва, след което се преминава на лечебна храна (било то пиле с ориз или готова храна Gastrointestinal консерви или гранули) за 5-7 дни.

2. Повръщане

Повръщането може да бъде резултат от разстроен стомах, поглъщане на токсини, инфекции, панкреатит, заболявания на бъбреците или черния дроб или дори чужди тела, заседнали в стомашно-чревния тракт. Еднократно повръщане не е тревожно, но неколкократните повръщания, наличие на кръв или придружаващи симптоми като отпадналост или болка изискват незабавна ветеринарна намеса.

3. Трудности при уриниране

Напрягане при уриниране (странгурия), често уриниране (полакиурия) или невъзможност за уриниране могат да показват инфекции на пикочните пътища, камъни в пикочния мехур, заболявания на простатата или дори животозастрашаващи запушвания на уретрата, особено при мъжките кучета. Ако кучето не може да уринира, това е спешен случай и изисква незабавна ветеринарна помощ.

4. Проблеми с кожата (сърбеж, зачервяване, косопад, бучки)

Кучетата често посещават ветеринар заради кожни проблеми, включително прекомерно чесане, горещи точки, обриви, косопад и бучки. Честите причини включват бълхи и алергия към слюнката на бълхите, бактериални или гъбични инфекции, автоимунни заболявания или дори системни заболявания.

5. Загуба на апетит

Куче, което внезапно отказва храна, може да изпитва болка, да има зъбни проблеми, системно заболяване или пък може да се дължи на стрес. Ако кучето пропусне едно хранене, но иначе изглежда нормално, това може да не е повод за тревога. Въпреки това, ако загубата на апетит продължава повече от 24 часа или е придружена от други симптоми като повръщане, диария, отпадналост и др., е необходимо посещение при ветеринар.

6. Лош дъх (Халитоза)

Докато много кучета имат специфичен дъх, прекалено лошият дъх може да е признак на заболявания на зъбите и венците, инфекции или системни състояния като бъбречни заболявания, диабет или храносмилателни проблеми. Редовната грижа за зъбите и ветеринарните прегледи могат да предотвратят сериозни орални заболявания.

7. Вагинално течение

Ненормално вагинално течение може да е признак на инфекции, хормонален дисбаланс или сериозни репродуктивни състояния като пиометра – животозастрашаваща инфекция на матката. Всяко необичайно течение трябва да бъде оценено от ветеринар.

8. Куцане или затруднено ходене

Кучетата могат да куцат поради наранявания, артрит, дисплазия на тазобедрената става, разкъсани връзки или неврологични проблеми. Ако кучето отказва да стъпва на крак, издава звуци от болка или има подуване, е необходимо посещение при ветеринар.

9. Кашлица или затруднено дишане

Постоянна кашлица, хрипове или затруднено дишане могат да сигнализират за респираторни инфекции (като кучешка кашлица или пневмония), сърдечни заболявания, колапс на трахеята или дори белодробни тумори. Проблемите с дишането винаги са сериозен симптом и изискват незабавна ветеринарна оценка.

10. Проблеми с ушите (чесане, клатене на главата, секрет, лоша миризма)

Инфекциите на ушите са често срещани при кучета, особено тези с клепнали уши. Симптомите включват постоянно клатене на главата, чесане на ушите, зачервяване, неприятна миризма и секрет. Нелекуваните ушни инфекции могат да доведат до хронична болка и загуба на слуха.

11. Прекомерна жажда и уриниране

Прекомерната жажда и честото уриниране могат да са признаци на заболявания като диабет, бъбречна недостатъчност или хормонални нарушения (например болест на Кушинг). Ако кучето внезапно започне да пие много вода, трябва да бъде прегледано от ветеринар.

12. Припадъци или колапс

Припадъците могат да бъдат причинени от епилепсия, излагане на токсини, мозъчни тумори, метаболитни нарушения или инфекции. Ако кучето получи припадък, е важно да се потърси ветеринарна помощ за определяне на причината и подходящо лечение.

13. Промени в поведението (летаргия, агресия, тревожност)

Внезапни промени в поведението на кучето, като прекомерна летаргия, агресия или тревожност, могат да показват болка, заболяване или неврологични проблеми. Всякакви забележими промени в темперамента трябва да бъдат обсъдени с ветеринар.

14. Подут корем (газове, болезнен корем)

Подут или разширен корем може да е признак на подуване (стомашна дилатация-волвулус или GDV), вътрешно кървене, уголемяване на органи или натрупване на течности. GDV, в частност, е животозастрашаваща спешна ситуация, изискваща незабавна хирургична намеса.

Кога да посетите ветеринар

Ако Вашето куче проявява някой от горните симптоми, винаги е по-добре да бъдете предпазливи и да се консултирате с ветеринар. Ранната диагностика и лечение могат да предотвратят превръщането на малките проблеми в сериозни здравословни състояния. Редовните прегледи, балансираната диета и превантивната грижа могат да помогнат на вашия любимец да остане здрав и щастлив.


« Предходна статия:
Следваща статия »