или
  1. Фази на растеж
  2. Грижа за осиротели кученца
  3. Мъжко или женско кученце имам?
  4. Изчисляване на възрастта в "кучешки" години
  5. Полов цикъл
  6. Възпроизвеждане
  7. Бременност
  8. Раждане
  9. Кастрация
  10. Старост

Как да се грижиш за осиротели кученца?

Но какво да прави стопанина, ако новородените кученца са без майка?

Вариант е се да намери сурогатна майка, която да приеме и отгледа кутретата. При липса на такава, се преминава към ръчно хранене и отглеждане. В такъв случай стопанина следи храненето, уринирането, дефекацията и температурата на новороденото, както и за появята на заболявания и спешни състояния.

Съдържание:

  1. Хранене
  2. Уриниране и дефекация
  3. Температура
  4. Критични състояния

1. Хранене

Преди да се пристъпи към хранене на новороденото е важно да се провери температурата. Ако тя е под 35,6оС, то котето първо трябва да се затопли.

Как се храни новородено кученце?

Първо, трябва да се снабдите с нужните неща: кучешко мляко, биберон и разбира се, кутре. В днешно време има специализирани метални кутии, в които има кучешко мляко на прах, както и биберон. Вместо биберон, друг вариант е да купите спринцовка (5-милилитрова) и силиконово зърно. Няма значение от самия биберон, стига върха да е достатъчно тънък, за да може кученцето да суче от него.

Задължително е обаче млякото, с което ще го храните, да е за кученца! Не трябва да давате човешко, защото то е различно от кучешкото заради различните концентрации на въглехидрати, протеини и мазнини (кученцето има нужда от тези неща, но не в същите количества, както човека).

Преценете на каква възраст е кутрето, колко пъти на ден трябва да се храни и какво количество мляко да му се дава – обикновено във всяка кутия кучешко мляко има информация за тези въпроси.

Линк към полезно видео: тук

След това се пристъпва към хранене на кученцето.

Първо, пригответе кучешкото мляко и го тествайте, като капвате една капка на китката си. Трябва млякото да не е студено, нито горещо, а да е с Вашата температура на китката.

Второ, вземете кученцето, като го поставите задължително по корем, защото това е естествената му поза за хранене! Важно е да се спомене, че то може да има достатъчно сили, за да смуче само, без човек да бута буталото на спринцовката.

След като започнете да го храните с биберона, гледайте да не го храните прекалено бързо или прекалено бавно. Накрая му избършете муцуната.


2. Уриниране и дефекация

Кученцата трябва да бъдат стимулирани да уринират и да дефекират преди и след всяко хранене, докато не станат на 2-седмична възраст. Кученцето трябва да уринира всеки път и да дефекира поне веднъж дневно. Стимулирането се извършва чрез марля или памучен тампон, които са напоени с топла вода.

Линк към полезно видео: тук и тук

3. Температура

Тъй като новородените все още не могат да поддържат температурата си, трябва да бъдат следени. За следене на температурата му, използвайте ветеринарен термометър, чийто край можете да намокрите леко с вода и вкарвате част от края му в ануса на кутрето.

4. Критични състояния

През периода на новородено може да възникнат критични състояния! При съмнение за такова, се свържете с Вашия ветеринарен лекар, за да Ви осигури пълноценни грижи за Вашето кученце!

Най-честите такива са:

1) Прехранване и недохранване

Прехранването може да резултира в диария, а недохранването – в дехидратация и ненаддаване на тегло. Изкуственото мляко може да бъде прекалено гъсто и затова новороденото да се нуждае от допълнително течности. Затова може да се наложи изкуственото мляко да се разреди.

2) Хипотермия

Това означава състояние, при което телесната температура на кученцето е под нормалната. За такава се счита температура, която е:

  • под 34.4°C веднага след раждането
  • 35.6°C, когато е на 1-3 дневна възраст
  • 37.2°C – когато е на възраст 1 седмица.

При такова състояние то трябва да се затопли, като се затопля с по един градус на час! За да го запомните, си представете как сте навън през студена зимна нощ и около вас има преспи сняг. Вие влизате постепенно в къща, като влизате първо в леко студеното антре, след което в по-топлия хол и накрая се позиционирате около печката. Така и кученцето трябва постепенно да се затопля, с по 1°C на час.

Можете да го направите, като използвате термофор, който пълните с топла вода. Ако нямате термофор, можете да използвате шише или гумена ръкавица, което го пълните с топла вода и го поставяте завито с плат до кученцето. В допълнение, можете да използвате и одеяло, с което да завиете кученцето.

3) Хипогликемия

Състоянието, при което нивото на кръвната захар пада под нормалното, се нарича хипогликемия. Това състояние е опасно за новородените! При поява на тремори, сънливост и неподвижност се свържете с ветеринарен лекар!

4) Дехидратация

Концентрацията на водата в тялото на едно новородено лесно намалява. За да проверите дали кученцето е обезводнено, издърпайте нежно кожна гънка между лопатките му и ако тя не се върне в първоначалното си състояние за 2-3 секунди, то най-вероятно е обезводнено.

« Предходна статия:
Следваща статия »