или
  1. Анатомия на котката
  2. Природа на котката
  3. Продължителност на живота на котката
  4. Кратка история на котката
  5. Предимствата да имаш котка
  6. Въпросник: Готов ли си за котка?
  7. Малко котенце или пораснала котка да взема
  8. Мъжка или женска котка да взема
  9. Откъде мога да се сдобия с котка?
  10. Въпросник (Контролен списък) преди да си взема котка

Анатомия на котката

Котките са изумителни създания с уникални физически характеристики, които им помагат да се ориентират в света около тях. Независимо дали става въпрос за техния остър слух, изключително зрение или други сетива, всяка част от тяхната анатомия играе важна роля в тяхното оцеляване и поведение. В тази статия ще разгледаме основните аспекти на котешката анатомия, които всеки собственик трябва да познава.

1. Слух: Суперсилата на котките

Котешките уши са чувствителни и могат да улавят широк диапазон от честоти, много по-високи от тези, които хората могат да чуят. Котките могат да чуят звуци до 64 kHz, което е почти две октави над това, което човек може да възприеме. Този изострен слух им помага да откриват дори най-слабите звуци, като например шумолене на мишка.

Освен това, ушите на котката могат да се въртят на 180 градуса, което ѝ позволява да установи точното местоположение на звука. Тази способност ги прави отлични ловци, дори в пълна тъмнина.

2. Зрение: Създадено за лов.

Виждане на тъмно:

Очите на котките са създадени за нощно виждане благодарение на структура, наречена tapetum lucidum – слой от клетки зад ретината, който отразява светлината обратно в окото. Това позволява на котките да виждат до шест пъти по-добре в тъмнина от хората.

tapetum lucidum

Цветно зрение при човек и котка.

Зрително поле: Докато хората виждат до 180 градуса широчина, то котките виждат 200 градуса, което им помага да забелязват движение около тях.

Зрително поле при човек (180°) и при котка (200°).

Острота: Зрителната острота способността за фокусиране върху даден обект. Котките имат около 20-40% от нашата острота, което означава, че котките са късогледи, т. е. те виждат по-добре близки обекти, но имат затруднения с фокусирането на далечни неща.

Зрителна острота при човек и при котка.

Цветно зрение: Хората и котките виждат цветове благодарение на конусовидни клетки в очите. Тъй като котките имат само една пета от тези клетки в сравнение с хората, те виждат предимно черно и бяло. Те също могат да виждат синьо и жълто, но не виждат толкова много наситени цветове.

Цветно зрение при човек и котка.

Наситеност: Заради по-малкия брой на конусовидните клетки в очите, котките виждат по-ненаситени цветовете. Те виждат повече в сивата гама.

Наситеност на цветовете при човек и котка.

3. Тялото на котката: Създадено за ловкост

Котките са известни със своята гъвкавост и грациозност благодарение на гъвкавия си гръбначен стълб и силни мускули. Те могат да извиват телата си във въздуха, за да стъпят на краката си – умение, известно като „ the righting reflex“ (рефлекс на изправяне). Техните дълги и мускулести опашки също играят важна роля за баланса, особено при резки завои и скокове.

Ноктите им са прибиращи се, което означава, че могат да ги държат остри, като ги прибират, когато не са необходими. Това е особено полезно при катерене, лов и самозащита.

Рефлекс на изправяне при котката.

4. Мустаци: Сетивни суперзвезди

Котките имат около 24 мустака на лицето си, разположени в четири реда от всяка страна. Те могат да улавят промени в околната среда, което им помага да се ориентират в тесни пространства и да усещат обекти наоколо, без да ги виждат.

Мустаците също така помагат на котките да преценяват дали могат да преминат през тесни пространства, тъй като те са приблизително толкова широки, колкото е самото тяло на котката.

5. Зъби: Създадени да разкъсват "плячка"

Котешките зъби са остри и малки, което им помага да разкъсват храната, отколкото да я дъвчат. А грапавият им език - да облизва и последното влакно плът, останало по костите. Както хората, така и котките се раждат с млечни зъби (28 на брой), които с времето се сменят с постоянни такива (30 на брой).

Зъби при котката.

6. Обоняние: По-силно от нашето

Котките разчитат много на своето обоняние. Носът им има около 200 милиона рецептора за мирис в сравнение с едва 5 милиона при хората. Тази мощна способност им помага да разпознават храна, други животни и да усещат феромони, които са важни за маркиране на територия и откриване на други котки.

7. Козина: Повече от просто външност

Козината на котката не е само за красота – тя играе роля в регулирането на температурата, предпазва от външни влияния и дори помага за сетивното възприятие. Котките се грижат за козината си постоянно, като я почистват, което разпределя естествените масла, които я поддържат мека и водоустойчива.

Следваща статия »