или
  1. Избор на ветеринарен лекар
  2. Обезпаразитяване
  3. Ваксинации
  4. Чипиране
  5. Паспорт и документация
  6. Преглед при ветеринарен лекар
  7. Аптечка и първа помощ
  8. Кърлеж върху любимеца ми
  9. Даване на таблетки през устата

Какво представлява чипирането на кучето?

В България по закон Вашето куче трябва да има международен паспорт, микрочип и ваксина бяс, като последното изискване е задължително само ако любимецът Ви е над 3-месечна възраст.

Естествено, някои собственици дори не си ваксинират животното, защото възнамеряват да го гледат на село заедно с овцете, но ако планирате да се радвате на Вашия любимец в града и да го разхождате из кучешките паркове, където има вероятност да Ви спрат и да Ви проверят документите, се налага да имате документите, за да не Ви глобяват.

Корицата на официалния паспорт за кучета.

Не всеки документ, който ветеринарите дават, е официалният паспорт. Някои ветеринари дават на собствениците на животните си здравна книжка, която не отговаря на изискванията. Паспортът е само един – тъмносин, с надпис „Европейски съюз“ и долу е изписан уникален номер. (виж: Паспорт и документация)

Микрочипиране на куче

Микрочипът е с размерите на оризово зърно

Микрочипът представлява номер, който се съдържа в метален носител, който е с размерите на оризово зърно. Поставя се зад врата на животното чрез инжекция. Той НЕ влияе на характера на животното, нито на начина на живот!

Той може да се инжектира по всяко време независимо от възрастта или килограмите на животното!

Този уникален номер се вписва в държавната система, където се вписва, че това животно е Ваше.

Ако любимецът Ви се изгуби, или бъде присвоен, то този микрочип с този уникален номер е единственото Ви доказателство, че животното Ви принадлежи.

Третото изискване е ваксинация срещу бяс. Това е заразно заболяване, което се предава от животни на човек чрез ухапване и винаги завършва със смърт. Европа е страна, която чрез строгите си мерки (задължителна годишна ваксинация) е ограничила тази зараза, която в Америка и Азия е разпространена.


При котките законово нещата са по-различни – те не се вписват в държавната система и само ако пътуват в чужбина се изисква те да имат микрочип, паспорт и ваксина бяс.


Често срещани ситуации:

Чувал съм, че микрочипът много боли.

Микрочипът представлява инжекция, която животното усеща. Повечето животни не реагират при поставянето на чипа, но има и такива, които прискимтяват или не искат да стоят мирно, като това поведение е резултат от страха на животното и това, че усеща инжекцията. Във всички случаи поставянето на чип е безопасно за Вашето животно.


Чувал съм, че някои животни умират след ваксината за бяс.

Всички ваксини, включително и тази за беса, е възможно да имат странични ефекти като отпадналост, понижаване на апетита и др., но засега не са регистрирани смъртни случаи поради ваксинация срещу бяс.


Аз имам само международен паспорт, но нямам поставен микрочип.

По закон микрочипът задължително трябва да бъде поставен в деня на или преди издаване на паспорта.


Кучето ми е ваксинирано, но няма други документи.

За съжаление, ако ваксината за бяс бъде поставена преди поставянето на микрочип и издаването на паспорт, то тя не може да бъде зачетена. Представете си как си купувате паспорт днес и очаквате да има информация за кучето Ви преди месец.


« Предходна статия:
Следваща статия »