или
  1. Анатомия на котката
  2. Природа на котката
  3. Продължителност на живота на котката
  4. Кратка история на котката
  5. Предимствата да имаш котка
  6. Въпросник: Готов ли си за котка?
  7. Малко котенце или пораснала котка да взема
  8. Мъжка или женска котка да взема
  9. Откъде мога да се сдобия с котка?
  10. Въпросник (Контролен списък) преди да си взема котка

Каква е природата на котката?

Днешните домашни котки са идентични с техните предци – европейските и африканските диви котки. Заради това, за да разберем напълно тяхната природа, трябва да погледнем през погледа на дивите им предшественици.

Териториална природа

Територията на дивата котка (вкл. и всичко, което се намира на нея като храна, вода, подслон) подсигурява нейното оцеляване. Те винаги маркират територията си чрез секрет, който се отделя от жлези, разположени по лицето, лапите и опашката, за да покажат на другите котки, че територията с прилежащите и обекти са нейна собственост и е готова да се бори за тях.

Ловец

Котките по природа са хищници и ловци – и в саваната, и във Вашия хол. Всичко шумно или  бързо подвижно буди инстинктите им за нападение или бягство – те се снижават, или се качват нависоко, докато съберат повече информация за наблюдавания обект.

Затова игрите са от съществено значение за имитиране на ловуване при котките. Този инстинкт обяснява и защо котките понякога носят „подаръци“, като мъртви гризачи или птици, на своите стопани.

Европейска дива котка с нейната плячка.

Оцелява сама

Докато котките могат да образуват социални групи, те по природа са самотни ловци за разлика от кучетата, които ловуват в групи. Това не значи, че не създават силни връзки с хора или други домашни любимци, но нуждата им от социално взаимодействие е различна от тази на кучетата.

Котките могат да прекарват дълги часове сами, без да изпитват тревожност, което ги прави по-подходящи за стопани, които са на работа. Въпреки това, те все пак обичат внимание и могат да създадат дълбоки привързаности към своите стопани.

Котките са избирателни в социалните си взаимодействия. Създават близки връзки с хора или други животни, с които се чувстват сигурни. Някои котки са по-привързани и социални, докато други могат да са по-срамежливи или самостоятелни.

Силно любопитство

Известната фраза: „Любопитството убива котката“, не е далеч от истината. Котките имат инстинкт да изследват всичко на тяхната територия. Те са научени да слушат и гледат всичко в заобикалящата ги среда – котките имат по-силно развити слух, зрение и обоняние в сравнение с хората точно заради това.

Активност

В дивата природа котките гонят плячката си, катерят се с острите си нокти и изследват всяко неизследвано от тях място. В сравнение с техните предци, домашните котки също имат потребности от движение – гонене, катерене, тършуване, и ние като техни стопани сме длъжни да им го осигурим.

Интелигентност

Котките често се сравняват с малки деца по отношение на интелигентност. Изследванията показват, че когнитивните способности на котката са сходни с тези на дете на възраст 2-3 години. Те могат да се учат чрез наблюдение, да помнят минали преживявания и да решават проблеми. Например, могат да разберат как да отварят врати или да решават пъзели, за да получат лакомства.

  • Учене: Котките могат да се учат от заобикалящата ги среда и поведението на хора или други животни. Бързо свързват звуци (като отварачка за консерви) или думи (като името си) със специфични резултати като храна или внимание.
  • Памет: Котките имат добра памет, особено що се отнася до рутини, източници на храна и места за комфорт или опасност. Могат да помнят събития, места или хора за дълъг период.

Интелитентността на котката се равнява на това на 3-год. дете.

Емоционална чувствителност

Много собственици на котки споделят, че техния любимец ги разбира. Котките са чувствителни към емоциите на своите стопани и могат да ги разпознават. Те могат да отговорят на емоционалното състояние на стопанина, като останат близо или потърсят повече внимание. Също така, те са чувствителни към промени в заобикалящата ги среда и големи промени може да доведат до стрес.

Комуникация

Котките комуникират по различни начини, включително чрез звуци, езика на тялото и маркиране. (Виж: Как общуват котките?)

  • Мяукане: Котките основно използват мяукането, за да комуникират с хората. Интересното е че възрастните котки рядко мяукат една на друга, като запазват тази форма на комуникация главно за хората. Мяукането на всяка котка може да има специфично значение, било то молба за храна, внимание или изразяване на дискомфорт.
  • Мъркане: Мъркането на котката може да означава доволство и релаксация, но в някои случаи може да бъде знак за стрес или болка. Смята се, че мъркането на котките има лечебни свойства при хората.
  • Език на тялото: Котките използват опашките си, ушите и позата на тялото, за да изразяват емоции. Например, изправена опашка означава дружелюбна и уверена котка, докато мятаща се опашка сигнализира досада.
« Предходна статия:
Следваща статия »