или
  1. Избор на ветеринарен лекар
  2. Обезпаразитяване
  3. Ваксинации
  4. Чипиране
  5. Паспорт и документация
  6. Преглед при ветеринарен лекар
  7. Аптечка и първа помощ
  8. Кърлеж върху любимеца ми
  9. Даване на таблетки през устата

Как протича преглед при ветеринарен лекар?

Прегледите при ветеринарните лекари са неизбежни, били то профилактични или заради заболяване.

Независимо от причината, трябва да сте наясно какво е общото състояние на любимеца Ви - храни ли се нормално, пие ли вода в нормални количества, по-отпаднало ли е, какви са фекалиите и кога за последно се е изхождало и др.

Ветеринарният лекар ще разчита на Вас да кажете как се държи кучето Ви у дома. Несериозно е да му кажете, че кучето „не се чувства добре“ и в същото време не му дадете конкретни доводи.

Може да очаквате следните въпроси: Храни ли се? Повече или по-малко? Как изглеждат изпражненията му? Игриво ли е? Откога е така? Пие ли много вода? Има ли някаква промяна в поведението?

При всеки преглед носете домукентите от предходни прегледи, както и паспорта на Вашето куче. Ветеринарният лекар може да поиска да ги види.

При самия преглед, когато ветеринарният лекар започне да преглежда Вашия любимец, не забравяйте, че Вие сте човекът, който трябва да държи под контрол животното си - Вие трябва да подпомогнете процеса Вашия любимец да бъде прегледан, тъй като ветеринарните лекари са на първо място лекари, т.е. те знаят да лекуват заболявания, а не да се борят с Вашия любимец (те не са звероуктротители).

Съответно ветеринарят ще Ви покаже как да хванете така любимеца си така, че да не му причините болка, нито да успее да Ви се измъкне.

ВАЖНО! Ако Вашият любимец не е дружелюбен към непознати, предупредете ветеринаря и помощния персонал, за да не рискувате да влезете в нечий черен списък! Вашият любимец може да се опита да се защити от тях чрез захапване.

При прегледа ветеринарят може да поиска да преслуша сърцето и белите дробове чрез стетоскоп, да измери температурата на любимеца Ви (ректално), да стисне корема, да види дали лимфните възли по тялото му са уголемени.

При открит проблем ветеринарният лекар ще започне лечение и често се налага и самият стопанин да подпомага лечебния процес било то с ежедневни прегледи, било то с даване на лекарства у дома. Ветеринарният лекар може да поиска да инжектира лекарства под кожата на Вашия любимец, някои от които може да са болезнени и кучето Ви да реагира чрез неспокойствие или лай.

Имайте предвид, че ветеринарните лекари не са богове – ако заведете любимеца си в тежко състояние при тях може и да не успеят да го спасят.

Много клиники имат опция ценоразписите им да ги има в интернет, така че преди самият преглед можете да погледнете какво да очаквате. Не всички кабинети и клиники имат ПОС терминал, затова питайте предварително.


« Предходна статия:
Следваща статия »