Как общуват котките?
Котките винаги изразяват желанията и нуждите си пред нас и пред другите животни по различни начини - чрез тялото си, чрез миризмата си и чрез звуците, които издават. Като собственици на тези прекрасни любимци ние сме длъжни да ги дешифрираме - задача, която чрез наблюдателност и търпение бързо ще я постигнете.

Бермудският триъгълник на котешкото общуване
Звуците, които котките издават:
Котките имат голям репертоар от звуци, чрез който предупреждават врага да не се доближава, молят се за внимание, упрекват, оповестяват тяхното присъствие.
Котешки репертоар за отблъскване
Ръмжене (growling) – Представлява тихо заплашително хриптене, чрез който коткатапредупреждава околните да не се приближават. Това е знак за раздразнение или потенциална агресия.
Съскане (hissing) – Звук, наподобяващ този на змия, чрез който котката предупреждава потенциалните си нападатели да стоят далеч.
Плюене (spitting) – По-силно изразено предупреждение от съскането, което често е придружено от защитна стойка.
Пищене (shrieking) – Остър и силен звук, използван като последно предупреждение към потенциалните заплахи.
Писукане (squeaking) – Кратък и нежен звук, с който котката изразява нужда от внимание или храна.
Потракване със зъби (chattering) – Обикновено се проявява при вълнение или разочарование, например когато котката наблюдава плячка, която не може да достигне.
Котешки репертоар за привличане
Мяукане (meowing) – Основният начин, по който котката се опитва да привлече вниманието на човека.
Слабо мяукане (mewing) – Обичайно за малките котенца, когато искат внимание от майката.
Виене (moaning) – Звук, който показва силна нужда от внимание или дискомфорт.
Вибриращ звук (trilling) – Високочестотен звук, използван за комуникация със стопанина, обикновено за да изрази ентусиазъм или привързаност.
Езика на тялото:
Не само звуците, които издава котката, но и всяка част от тялото и разкрива нейното настроение. Следете нейните очи, уши, опашка, както и цялостното разположение на котешкото тяло.
Примижаване (blinking) – Когато котката примижава бавно (мига бавно) към Вас, това е знак, че се чувства спокойна и сигурна във вашето присъствие.
Разресване (Grooming) – Котката се грижи за козината си или на другата котка/човек, което показва доверие и комфорт.
Търкане на главата (Head rubbing) – Чрез търкане на глава в предмети или хора, котката оставя своя мирис и показва привързаност.
„Месене“ (Kneading) – Когато котката "мачка" с предните си лапи, тя често изразява комфорт и удоволствие. Този жест идва от поведението на котенцата, които стимулират млякото от майката.
Излагане на коремчето (Stomach display) – Най-силният жест на доверие. Когато котката показва корема си, тя се чувства в безопасност около вас.
Мъркане (Purring) – Основен сигнал, с който котката показва задоволство, спокойствие или търсене на помощ в стресови ситуации.
Знаете ли, че:
Мъркането на котките има потенциални лечебни свойства, както за самите тях, така и за хората. Честотата на мъркането (между 25 и 150 Hz) е в диапазона, който според изследванията подпомага:
- Лечението на кости и тъкани – нискочестотните вибрации стимулират възстановяването на костната плътност и зарастването на рани.
- Облекчаване на болката и стреса – мъркането може да намали кръвното налягане и нивата на кортизол (хормонът на стреса) при хората.
- Подобряване на дишането – има случаи, при които мъркането помага на котки с респираторни проблеми, а някои хора с астма твърдят, че се чувстват по-добре около мъркаща котка.
Също така, котките често мъркат, когато са болни или наранени, което предполага, че го използват и като механизъм за самолечение.
Миризми
Котките имат в пъти по-развито обоняние в сравнение с хората - мозъкът на тези четириноги разпознава хиляди миризми, дори повече от кучетата! Всяка котка има специфична за нея миризма, която "съобщава" на другите нейния пол, възраст, здраве и най-важното - че са били тук и че тази територия е тяхна.

Феромони и жлезите, които ги отделят
Има миризма, която се долавя само от котките, но не и от хората, кучетата и другите животни - т. нар. феромони. Те " съобщават" на другите котки настроения и намерения на котката, която е оставила тази следа:
- Когато търка главата си в повърхности или животни, котката оставя нейни феромони по тези места. По този начин тя маркира нейната територия и я прави сигурно място за себе си.
- Когато котката драска повърхности, тя оставя феромони чрез жлезите на лапите и. Така тя оставя "съобщение" на другите котки, че това е нейна територия.
- Котараците "маркират" тяхната територия не само чрез търкане и драскане, но и чрез уриниране.
- Когато котките дефекират, чрез специални жлези на ануса те отделят чрез изпражненията си и феромони, маркирайки територията си или просто го правят заради страх.
- Когато женските котки се разгонят, те отделят феромони от урогениталните си жлези. Котараците може да ги усетят от далеч.
- Когато котката е уплашена, тя отделя специфични феромони, казващи на другите котки за нейния уплах.
- Видове жлези, отделящи феромони:
- Лицеви жлези, секретиращи феромони (по ушите, слепоочията, бузите, устните и под челюстта)
- Жлези по лапите
- Жлези по гърдите
- Подопашни жлези
- Опашни жлези
- Анални жлези
- Урогенитални жлези
Разбирането на начина, по който котките комуникират, помага за укрепване на връзката между Вас и Вашия домашен любимец. Наблюдаването на техните сигнали с търпение и внимание гарантира, че можете да откликнете на техните нужди и да реагирате правилно.