или
  1. Фази на растеж
  2. Грижа за осиротели кученца
  3. Мъжко или женско кученце имам?
  4. Изчисляване на възрастта в "котешки" години
  5. Полов цикъл
  6. Възпроизвеждане
  7. Бременност
  8. Раждане
  9. Кастрация
  10. Старост

Как протича раждането при котките?

Когато очаквате да се родят малки котенца скоро в дома Ви, това може да е вълнуващо и същевременно притеснително. Ако раждането е забулено в неясноти и не знаете какво да очаквате, а сте чули какви ли не истории, този така велик момент на появата на нов живот е изпълнен със страх. В тази статия ще научите как да подготвите Вас и дома Ви за предстоящото раждане, за да може Вашият любимец да роди безопасно и комфортно.

Според протичането, раждането може да се раздели на три етапа:

Етап 1: Подготвителен период

По време на този етап раждащата котка може да стане непокойна, да скита, да диша тежко и да трепери. Шийката на матката започва да се разширява, а маточните контракции започват.

Етап 2: Активно Раждане

Този етап се характеризира с по-силни маточни контракции, които водят до изхвърлянето на котенцата. Котенцата обикновено се раждат с главичката напред, следвана от останалата част на тялото и плацентата. Всяко котенце обикновено се ражда в рамките на 30 минути до час след началото на силните контракции. Майката може да прави паузи между раждането на всяко котенце.

Етап 3: Изхвърляне на плацентата

След като всяко котенце се роди, майката обикновено изхвърля плацентата. Този етап е важен за предотвратяване на инфекции и гарантиране на здравето на майката. Броят на изхвърлените плаценти трябва да съответства на броя на котенцата, но понякога една плацента може да покрива повече от едно котенце.

Котка родилка с новородено, покрито с плацента.

Котка родилка с новородено, покрито с плацента.

Характеристики на раждането

Продължителност: Раждането при кучетата обикновено продължава по-дълго от раждането при котки. Раждането при кучетата може да продължи до 12 часа или повече, докато раждането при котки обикновено е по-кратко и продължава от 2 до 6 часа.

Брой на потомството: Кучетата обикновено имат големи кучила - от 1 до 12 или повече кученца, докато котката обикновено има котила с от 1 до 8 котенца.

Интервал между новородените: Кучетата обикновено имат по-дълъг интервал (от 30 минути до час) между раждането на всяко кученце, докато котките имат по-кратък интервал (от 15 до 30 минути) между раждането на всяко котенце.

Какво можете да помогнете на раждащата котка?

Създайте подходящо място за раждане: Предоставете на котката тихо, уютно и чисто място, където може да се чувства комфортно да ражда.

Оставете котката да ражда на спокойствие: Обикновено котките предпочитат да раждат без човешка намеса. Позволете на котката да следва своите инстинкти и да ражда в свое темпо.

Поддържайте комуникация с ветеринарен лекар: Ако имате възможност, бъдете в контакт с ветеринарен лекар за консултации и съвети по време на раждането.

Помощ при необходимост: Ако забележите някакви проблеми, консултирайте се с ветеринарен лекар за съвети или дори за професионална помощ.

В никакъв случай не прибързвайте да карате котката Ви на ветеринар щом тя тръгне да ражда! Стресът от пътуването до ветеринарната клиника ще доведе до забавяния и усложнение дори при нормално раждане! Преди всяка намеса се консултирайте с Вашия ветеринар!

Запазете спокойствие: Важно е да останете спокойни и да предоставите уют и тишина на своята котка по време на раждането.

Поддържайте чистотата: Редовно премахвайте използваните материали от мястото на раждането, за да осигурите чиста и хигиенична среда за майката и нейните малки.


Раждането е вълнуващо преживяване, което чрез правилните действия от Ваша страна ще доведе до едно ново начало.


« Предходна статия:
Следваща статия »