или
  1. Фази на растеж
  2. Грижа за осиротели кученца
  3. Мъжко или женско кученце имам?
  4. Изчисляване на възрастта в "котешки" години
  5. Полов цикъл
  6. Възпроизвеждане
  7. Бременност
  8. Раждане
  9. Кастрация
  10. Старост

Как протича бременността при котката?

Ключови аспекти на бременността:

Продължителност: Продължителността на бременността може да варира между различните видове. При котките бременността обикновено продължава от 63 до 65 дни, но в отделни случаи продължава и до 72 дни. Важно е да се отбележи, че това е средностатистическа стойност, и могат да има индивидуални вариации.

Физически промени: През бременността женската котка преживява няколко физически промени. Те могат да включват натрупване на тегло, увеличен корем и уголемени млечни жлези. С развитието на бременността млечните жлези на майката стават по-забележими и може да отделят мляко малко преди самото раждане.

Поведенчески промени: Бременните котки могат да показват различни поведенчески промени. Някои може да станат по-гальовни, да търсят допълнително внимание от собствениците си или да подготвят уютно място за раждане. Промени в апетита също са общи през бременността.

Предродилни грижи: Правилните предродилни грижи са съществени за гарантиране на здравето и благополучието и на майката, и на развиващите се котенца. Това включва редовни ветеринарни прегледи, подходящо хранене и необходими ваксинации или предпазни лечения. Важно е да се консултирате с ветеринарен лекар за насоки относно грижите за бременна котка.

Раждане: Признаците на започване на раждането могат да включват неспокойствие, правене на уютно място за раждане и напъни. Обикновено новородените котенца се раждат едно след друго през интервали от 10-60 минути. Майката пробива ципата, с която са покрити котенцата и ги почиства, като така и стимулира дишането им. Важно е да се осигури спокойна и чиста среда за майката и котенцата й по време на този период.

Помнете, бременността и раждането могат да носят рискове, затова е важно да се консултирате с ветеринарен лекар за правилните грижи.


Как да се грижа за бременна котка?

Грижата преди раждане за котки включва предприемане на подходящи мерки, за да се гарантира здравето и благополучието на майката и развиващите се котенца през цялата бременност. Ето някои важни аспекти на пренаталната грижа:

Ветеринарни прегледи: Редовните ветеринарни прегледи са от съществено значение по време на бременността, за да се гарантират здравето на майката и новородените. Ветеринарните лекари могат да предоставят насоки относно храненето, ваксинациите и обезпаразитяването. Обикновено след 25-ия ден след предполагаемата дата на заплождането котката трябва да се заведе на преглед при ветеринарен лекар, като целта е да се потвърди бременността чрез ехографско изследване.

Хранене: Правилното хранене е съществено за здравето на майката и на котенцата. Препоръчва се висококачествена, балансирана диета, специално формулирана за бременни и кърмещи котки. Ветеринарят Ви може да предостави диетични препоръки на базата на породата, размера и индивидуалните нужди на майката. Може да е необходимо да коригирате количествата и честотата на храненето с напредването на бременността.

Контрол над теглото: Контролът над теглото на майката по време на бременността е важно. Бързо затлъстяване или отслабване може да бъде признак за здравословни проблеми. Ветеринарят Ви може да ви насочи как да поддържате подходящо тегло за майката, гарантирайки, че тя получава достатъчно храна без да натрупва излишно тегло, което може да доведе до усложнения по време на бременността или раждането.

Ваксини и обезпаразитяване: Преди самото заплождане майката трябва да има всички нужни за възрастта и ваксини, както и обезпаразитявания.

Упражнения и активност: Умереното упражнение е обикновено полезно за бременните котки. То помага за поддържането на мускулния тонус и общото здраве. Въпреки това трябва да се избягва прекомерното движение или тежки дейности, особено в напреднала бременност. Консултирайте се с ветеринаря Ви относно подходящите упражнения за майката.

Наблюдение на поведението и здравето на майката: Наблюдавайте майката за всякакви промени в поведението, апетита или физическото състояние. Незабавно съобщавайте за всякакви необичайни признаци на ветеринаря ви. Признаците на стрес, болка или болест не трябва да се игнорират. Важно е да се предостави спокойна и комфортна среда на майката, за да се намалят всякакви потенциални усложнения.

Уговорка за ветеринарни прегледи: Уточнете се с Вашия ветеринар относно времето за прегледите след раждане на майката и котенцата. Тези прегледи са важни за наблюдение на тяхното здраве и гарантиране на правилното им развитие.

Ваксинации и предпазна грижа: Консултирайте се с ветеринаря Ви относно подходящото време за ваксинации и предпазни лечения за котенцата, за да защитите котенцата срещу общи болести и паразити.

Отбиване: След определено време котенцата ще спрат да бозаят мляко от майка им и ще започнат да се хранят с твърда храна. Постепенно въведете храната за котенцата, започвайки около 6-7-седмична възраст. Консултирайте се с ветеринаря Ви за насоки относно процеса на отучаване.


Помнете, ако имате някакви притеснения или въпроси относно грижата за майката в послеродовия период или за котенцата и, винаги е най-добре да се консултирате с Вашия ветеринар. Той може да Ви предостави насоки за грижата на Вашата котка.


« Предходна статия:
Следваща статия »