или
  1. ТОП 10 заболявания, заради които посещавате ветеринар
  2. ТОП 10 оплаквания (симптоми), заради които посещавате ветеринар
  3. Всички заболявания при кучетата
  4. Всички оплаквания (симптоми) при кучетата

Отворен дуктус артериозус (ОДА) при кучетата

Какво е отворен дуктус артериозус и какво го причинява?

Отвореният дуктус артериозус (ОДА) е вроден дефект на сърцето, което означава, че кучетата се раждат с него. Дуктус артериозус е кръвоносен съд, който съществува при всички кученца преди раждането, за да позволява на кръвта да заобикаля белите дробове, докато те се развиват. Обикновено този съд се затваря малко след раждането. Ако остане отворен (перзистиращ), причинява неправилен кръвен поток между големите артерии на сърцето, което с времето води до сериозни сърдечни проблеми.

Кои кучета са най-застрашени?

ОДА се среща най-често при малки и миниатюрни породи като пудели, чихуахуа, малтийски болонки, померани и шелтита. Освен това заболяването е по-често при женските кучета, отколкото при мъжките. Тъй като ОДА е генетично заболяване, засегнатите кучета не трябва да се използват за разплод, за да се предотврати предаването на това заболяване на потомството.

Как се развива ОДА при кучетата?

Всяко кученце се ражда с дуктус артериозус, който трябва да се затвори малко след раждането. Ако остане отворен, кръвта (богата на кислород) от аортата (която трябва да се разпределя в тялото) се връща обратно в белодробната артерия, което претоварва белите дробове и сърцето. Този допълнителен кръвен поток кара сърцето да работи по-усилено.

Как ОДА влияе на организма на кучето?

Ако не се лекува, ОДА води до прекомерен приток на кръв към белите дробове и разширяване на сърцето. С времето сърцето започва да изпитва затруднения с ефективното изпомпване на кръв, което води до натрупване на течност в белите дробове (конгестивна сърдечна недостатъчност). В тежки случаи кръвният поток може да се обърне, което води до животозастрашаващо състояние, наречено синдром на Айзенменгер, при което хирургичната интервенция вече не е възможна.

Какви са симптомите на ОДА?

Някои кученца с ОДА може да изглеждат нормално в началото, но с развитието на състоянието могат да се появят следните признаци:

  • Учестено или затруднено дишане
  • Кашлица
  • Отпадналост или бърза умора по време на игра
  • Забавен растеж
  • Синкави венци (в тежки случаи)
  • Припадъци или колапс

Ветеринарните лекари често откриват ОДА по време на рутинен преглед, тъй като състоянието предизвиква характерен „машинен“ сърдечен шум.

Как се диагностицира ОДА?

Обикновено ОДА се открива при редовен ветеринарен преглед, когато лекарят чуе постоянен сърдечен шум. За потвърждаване на диагнозата се използват изследвания като ехокардиография (ултразвуково изследване на сърцето), рентгенови снимки и Доплер, които оценяват работата на сърцето и кръвния поток.

Как се лекува ОДА?

Единственият ефективен метод за лечение на ОДА е операция. Ранната намеса е изключително важна – кучетата, които се подлагат на операция преди да настъпят увреждания на сърцето, имат отлична прогноза и могат да водят нормален начин на живот. Без лечение, повечето кучета с ОДА развиват сърдечна недостатъчност и живеят значително по-кратко.

Как да предотвратим ОДА?

Тъй като ОДА е вродено заболяване, няма начин да се предотврати появата му при отделно кученце. Въпреки това, отговорното развъждане – скрининг на родителите за сърдечни заболявания и избягване на разплод на засегнати индивиди – може да помогне за намаляване на честотата му.

Какво да направите, ако подозирате, че кучето ви има ОДА?

Ако ветеринарният лекар чуе сърдечен шум при Вашето кученце или ако забележите симптоми на сърдечно заболяване, потърсете специалист възможно най-скоро. Ранната диагностика и лечение значително подобряват прогнозата. Ако ОДА се потвърди, ветеринарен кардиолог може да препоръча най-подходящия метод за лечение.

В резюме:

ОДА е вроден сърдечен дефект, при който кръвоносен съд, нормално затварящ се след раждането, остава отворен. Среща се най-често при малки породи и по-често засяга женските кучета. Симптомите включват учестено дишане, кашлица, отпадналост и забавен растеж. ОДА се диагностицира при преглед от ветеринар и изследвания като ехокардиография. Хирургичната интервенция е най-доброто лечение, като ранната операция осигурява отлични резултати. Отговорното развъждане може да помогне за намаляване на случаите на ОДА в бъдеще.