Гана при кучетата
Какво е гана и какво я причинява?
Ганата е заболяване при кучетата и други животни (порове, еноти, мечки, панди и хиени), което се причинява от вирус - Canine Distemper Virus (CDV). Болестта протича разнообразно - диария, кашлица, изтечения от очите и носа и др. симптоми.
Кои кучета са най-застрашени?
Ганата засяга неваксинираните кучета, както и кучетата, които не са изградили имунитет срещу нея, въпреки поставените ваксини.
Как се инфектират кучетата?
Вирусът се разпространява при досег със заразено куче или със замърсени повърхности:
- Изпражнения и урина
- Повърнати материи
- Изтечения от очите и носа
- При кашляне
- Купички за храна и вода
- Постелки
- Обувки и дрехи
Не е задължително болното куче да проявява симптоми, за да зарази други животни. Дори и след като прекара даденото заболяване, болните кучета остават носители на вируса няколко месеца и могат да заразяват други кучета.
Как вирусът действа в тялото?
Вирусът навлиза в тялото на кучето през устата или носа, обикновено когато кучето лиже или души замърсени предмети или болни животни. Той атакува лимфните възли и преминава в кръвта (виремия). Оттам той може да достигне до:
- Очите
- Носа
- Белите дробове
- червата
- Кожата
- Нервите и мозъка
- Ставите
- Зъбите
- Пикочния мехур
В органите, които достига, причинява възпаление. Много често болните животни имат треска и отказват да се хранят.
Какви са симптомите на гана?
В зависимост кои органи е засегнал вирусът, симптомите може да включват:
- Бистри или белезникави изтечения от носа и/или очите (ринит и конюнктивит)
- Кашлица и кихане (трахеобронхит)
- Затруднено дишане (пневмония)
- Повръщане и диария (гастроентерит)
- Загрубяване на кожата на лапите и носа (хиперкератоза)
Когато вирусът е увредил центрове в мозъка, се появяват и други симптоми като т. нар. “празно дъвчене”, при което сякаш кучето дъвче някаква храна, но всъщност не се храни в дадения момент.
Друг често срещан симптом е треперене на някои мускули (най-често тези на краката), като е постоянно през определени времеви интервали.
Как се диагностицира гана?
Ако Вашето куче проявява симптоми на гана, Вашият ветеринарен лекар ще извърши диагностични тестове, които може да включват:
- Физически преглед: Проверка за признаци като изтечения от носа и очите, дехидратация, кашлица и др.
- ELISA или IFA тест: Бърз тест за откриване на вируса на ганата в кръвта или в очните изтечения.
- PCR тест: Изключително чувствителен тест, който открива генетичния материал на вируса.
- Кръвни тестове: Те могат да покажат променени нива на бели кръвни клетки, които отговарят за имунната система.
- Образни изследвания: В някои случаи рентген или ултразвук се използват, за да се изключат други причини за симптомите.
Как се лекува гана?
Няма специфично антивирусно лекарство за ганата. Лечението се фокусира върху управлението на симптомите и подпомагането на имунната система на кучето. То често изисква интензивни грижи, включително:
- Флуидна терапия: За рехидратация на кучето и възстановяване на електролитния баланс, тъй като заради анорексията, повръщането и дехидратацията кучето губи течности.
- Противоповръщателни лекарства: Лекарства, които потискат повръщането.
- Антибиотици: Използват се за предотвратяване на вторични бактериални инфекции. Често се използват повече от един антибиотик.
- Обезболяващи: За облекчаване на коремния дискомфорт.
- Хранителна подкрепа: Храненето може да бъде възобновено, след като повръщането спре, обикновено с лечебни храни.
- Хиперимунен серум: На пазара има химеримунни серуми, които са приготвени от кръв на кучета, имунизирани срещу ганата. Т.е. те водят до пасивен имунитет на кучето, на което се прилага.
Как да предпазим кучето от гана?
Предотвратяването на ганата е много по-лесно от лечението ѝ. Ето как да защитите Вашето куче:
- Ваксинация: Най-ефективният начин за предотвратяване на заболяването. Кученцата трябва да получат първата си ваксина на 6-8 седмици, последвана от бустер дози на всеки 3-4 седмици до 16-седмична възраст. Възрастните кучета изискват ежегодни ваксинации.
- Избягване на рискови места: Докато Вашето кученце не е напълно ваксинирано, избягвайте кучешки паркове и други места с много кучета.
- Контролиране на социализацията: Позволявайте на Вашето куче да контактува само с напълно ваксинирани кучета.
- Добра хигиена: Дезинфекцирайте зоните, където може да са били заразени кучета. Използвайте разредена белина:вода (1:30) за почистване на повърхности (нужни са 10 минути).
Какво да направите, ако подозирате гана?
Ако забележите симптоми на гана при Вашето куче, незабавно се свържете с ветеринарен лекар. Колкото по-рано започне лечението, толкова по-добри са шансовете за оцеляване. Ганата може да бъде смъртоносна, но с навременни грижи много кучета се възстановяват напълно.
В резюме:
Ганата при кучетата е тежко вирусно заболяване, което засяга основно млади, неваксинирани кучета. Разпространява се чрез контакт със заразени изпражнения, урина, изтечения от носа и очите, повърнати материи или замърсени предмети. Симптомите може да включват повръщане, диария, кашлица, изтечения от носа и очите, отпадналост и дехидратация. Ваксинацията и добрата хигиена са най-добрите начини за предотвратяване на заболяването. Ако Вашето куче прояви признаци на гана, потърсете ветеринарна помощ незабавно.