или
  1. ТОП 10 заболявания, заради които посещавате ветеринар
  2. ТОП 10 оплаквания (симптоми), заради които посещавате ветеринар
  3. Всички заболявания при кучетата
  4. Всички оплаквания (симптоми) при кучетата

Ерлихиоза при кучетата

Какво е ерлихиоза и какво я причинява и разпространява?

Ерлихиозата е заболяване при кучетата (и изключително рядко при котките), което се причинява от бактерии (Ehrlichia canis, Ehrlichia chafeensis, Ehrlichia ewingii), които атакуват и унищожават клетките на кръвта, което води до анемия, кръвоизливи и треска. Кучетата се заразяват с тази бактерия, когато бъдат ухапани от заразен кърлеж.

Кои кучета са най-застрашени?

  • Всички кучета може да се заразят с ерлихиоза, като най-често от това заболяване боледуват:
  • Кучета, които не се обезпаразитяват редовно: Съвсем логично е да се заразяват с ерлихиоза кучета, на които не се дават препарати, които убиват кърлежите, защото заболяването се предава именно чрез тези насекоми.
  • Кучета, които се отглеждат навън: Отново заради факта, че ерлихиозата се разпространява от кърлежите.

Как бактерията действа в тялото?

След като кучето бъде ухапано от кърлежа, ерлихиите преминават от насекомото в кръвта на животното и започват да атакуват клетките на кръвта (моноцитите), чрез които отиват в други тъкани, където предизвикват възпаление и кръвонасядания (хематоми). Често атакуват и други клетки на кръвта (тромбоцитите), които отговарят за кръвосъсирването, т. е. при отворена рана те образуват коричка, която спира кървенето от раната.

Какви са симптомите на ерлихиоза?

Инкубационният период (времето между заразяването и появата на симптомите) обикновено е няколко седмици. Често срещаните признаци включват:

  • Отпадналост
  • Загуба на апетит
  • Треска
  • Кръвонасядания (хематоми) по кожата
  • Кървене от носа
  • Кръв в урината и изпражненията
  • Дълго кървящи рани

Как се диагностицира ерлихиоза?

Ако ветеринарният лекар се съмнява, че Вашето куче е болно от ерлихиоза, е вероятно да предприеме някое от следните видове изследвания:

  • Кръвни изследвания: Те показват дали болното животно има анемия, силно възпаление и проблем във функцията на бъбреците и черния дроб, което се случва при заболявания, предавани от кърлежи.
  • ELISA или IFA тест: Специален бърз тест, който намира в кръвта на животното антитела срещу ерлихиите. За съжаление, понякога в самото начало на заболяването не винаги кучетата успяват да изградят антитела и тестът е фалшиво отрицателен.
  • Ехографско изследване: Извършва се често, за да се провери далака и наличието на кръвоизливи около вътрешните органи.

Как се лекува ерлихиоза?

Ерлихиозата е заболяване, което изисква продължително време (обикновено 4 седмици) да давате антибиотик (доксициклин) на Вашето куче през устата. При по-тежките случаи (отказ от храна, треска, силна отпадналост) кучетата се включват на инжекции първите дни с цел да се почувстват по-добре и да започнат да приемат антибиотика през устата.

Как да предпазим кучето от ерлихиоза?

Превенцията на заболяването е много по-лесна от нейното лечение. Включва:

  • Даване на обезпаразитяващи средства: Те служат за убиване на кърлежите (преносителите на ерлихиозата) и така предпазват Вашето куче от заразяване.
  • Ежегодно изследване за ерлихиоза: Силно препоръчително е да се извършва бърз тест за кърлежови заболявания веднъж годишно поради факта, че Вашето куче може да бъде от единиците “късметлии”, които биват ухапани от заразен кърлеж между края на ефекта на едно обезпаразитяващо и друго.

Какво да направите, ако подозирате ерлихиоза?

Ако подозирате, че Вашето куче може да има ерлихиоза, незабавно се свържете с ветеринарен лекар! Това заболяване е смъртоносно, ако не се предприеме навременно лечение!

В резюме:

Ерлихиозата е заболяване по кучетата, което се причинява от бактерия, която атакува и разрушава клетките на кръвта. Бактерията се предава от куче на куче чрез ухапване от кърлежи. Лечението продължава обикновено седмици (прием на антибиотик). Превенцията включва даване на обезпаразитяващи капки или таблетки срещу кърлежите и ежегоден бърз тест за кърлежово-преносими заболявания.


« Предходна статия:
Следваща статия »