Котешки инфекциозен перитонит
Какво е котешки инфекциозен перитонит (FIP) и какво я причинява?
Котешкият инфекциозен перитонит (Feline Infectious Peritonitis, FIP) е заболяване при котките, което се причинява от вирус - Feline Infectious Peritonitis Virus (FIPV), който е мутирала форма на друг често срещан вирус (Feline Enteritic Coronavirus, FeCoV), който засяга червата и често причинява диария по котките (т. нар. Котешка коронавироза).
Кои котки са най-застрашени?
Котешкият инфекциозен перитонит може да засегне котки на всякаква възраст, но е най-често срещана при котките под 2-годишна възраст.
Как се инфектират котките?
Вирусът се разпространява със болна котка или видимо здрава котка, която е преносител на заболяването. Заразените животни излъчват вируса с изпражненията и урината. За нещастие, при бременните котки вирусът преминава през плацентата и достига плодовете, като причинява заболяване или смърт.
Как вирусът действа в тялото?
Котките най-често се заразяват, като влязат в контакт със замърсена с вируси посуда или котешка тоалетна. Вирусът навлиза и атакува червата на животните, причинявайки често диария.
В някои случаи, имунната система на котката убива вируса, а в други случаи вирусът мутира и се превръща във вируса на котешкия инфекциозен перитонит (Feline Infectious Peritonitis Virus, FIPV).
След като вирусът мутира, той се „скрива“ в клетките на имунната система и атакува различни органи на котката.
За нещастие, вирусът на котешкия инфекциозен перитонит (FIP) мутира от вируса на коронавирозата, като това може да отнеме дни, седмици или дори месеци без да има симптоми на което и да е заболяване.
След като вируса мутира, може да отнеме време, докато се появят някакви симптоми на заболяването.
Какви са симптомите на котешкия инфекциозен перитонит?
Котешкият инфекциозен перитонит (FIP) има три форми:
- мокра форма – събира се течност около органите в корема или в гръдния кош заради възпалението, което вирусът причинява;
- суха форма – не се събира течност, но има възпаление по органите;
- неврологична форма – вирусът атакува и предизвиква възпаление на някои нерви.
Често срещаните признаци включват:
- отпадналост
- треска
- загуба на тегло
- уголемен корем (задари насъбралата се течност в корема)
- затруднено дишане (заради насъбралата се течност в гърдите)
- жълтеница
- чернодробна недостатъчност (ако вирусът атакува черния дроб)
- залитания (при неврологичната форма)
- епилептични припацъци (при неврологичната форма)
- увеит, ирит и др.възпаления на очите
Как се диагностицира котешкия инфекциозен перитонит?
Диагностицирането на заболяването е трудно, тъй като няма тест, който да потвърди заболяването на 100%. Вместо това, Вашият ветеринарен лекар може да използва няколко метода, за да прецени състоянието на Вашата котка.
Преглед: Проверка за признаци като треска, подут корем и затруднено дишане.
ELISA или IFA тест: Бърз тест за откриване на вируса (или антитела срещу него), който мутира във вируса на котешкия инфекциозен перитонит.
Кръвни тестове: Те могат да покажат променени нива на бели кръвни клетки (лимфопения, неутрофилия), анемия и др.
Ехография на коремни органи: Прави се, за да се прецени дали има течност в коремната или гръдната кухина.
Изследване на течността в коремната или в гръдната кухина: Правят се тестове, за да се прецени дали състава на тази течност е характерен за заболяването.
Как се лекува котешкия инфекциозен перитонит?
За съжаление, засега на българският пазар няма ефективно лекарство срещу това заболяване при котките.
В някои страни, където определени медикаменти са позволени, се използват:
- GS-441524 – представлява антивирусно лекарство под формата на инжекции или таблетки, което е показало изключителна ефективност спрямо ФИП при котки. Използва се свободно в Съединените щати, Обединеното кралство, Китай, Австралия и др.
- Молнупиравир – също антивирусно лекарство под формата на таблетки, което е създадено за хора. Използва се в Съединените щати, Китай и други места.
Как да предотвратим котешкия инфекциозен перитонит?
Предотвратяването на заразяване с FIP включва няколко ключови момента:
- Поддържайте добра хигиена на котешката тоалетна, храна и принадлежности. Избягвайте досег с други котки, било то видимо здрави или болни.
- Намалете до минимум досега на Вашата котка с други котки.
- Ако решите да осиновите друга котка, я заведете на преглед при ветеринарен лекар. Ако на прегледа не се открият заболявания, отделете новата Ви котка от другите Ви любимци в отделна стая за поне 2 седмици.
Какво да направите, ако подозирате котешкия инфекциозен перитонит?
Ако забележите симптоми на котешкия инфекциозен перитонит (FIP) при Вашата котка, незабавно се свържете с ветеринарен лекар. Колкото по-рано започне лечение, толкова по-големи са шансовете за оцеляване. Котешката херпесвироза е смъртоносна, но с навременни грижи много котки се възстановяват.
В резюме:
Котешкият инфекциозен перитонит е вирусно заболяване при котките, което без лечение завършва летално. Симптомите са разнообразни и включват силно подуване на корема, треска, затруднено дишане, жълтеница и др. В България няма лекарство, което успешно лекува инфекциозния перитонит при котките. Най-добрите начини за предотвратяване на заболяването са елиминирането на досег с други котки и поддържането на хигиена.