Бяс при кучетата и котките
Какво е бяс и какво я причинява?
Бесът е заболяване не само по кучетата и котките, но по всички бозайници (хора, крави, кози, лисици, птици и др.), което се причинява от рабдовирус – той атакува клетките на нервната система (невроните) и ги унищожава. Заболяването при заразените животни протича с агресия, обилно отделяне на слюнка от устата, като накрая завършва с парализа на цялото тяло и смърт.
Тъй като бесът няма лечение и убива не само животни, но и хора, в Европа са въведени отдавна строги мерки относно това заболяване – задължителна ваксинация на всички любимци, които пътуват, задължителна ваксинация на всички кучета и котки в страните и задължителна ваксинация на дивата популация на лисиците, тъй като вирусът продължава да се разпространява чрез дивите животни.
Кои кучета са най-застрашени?
Животните, които може да се заразят с бяс, са:
Кучетата и котките, които не са ваксинирани: Любимците трябва да се ваксинират над 3-месечна възраст за това опасно заболяване. Дотогава се препоръчва животните да не се допускат навън.
Кучетата и котките без имунитет: Макар и изключително рядко, някои кучета и котки не успяват да изградят имунитет срещу беса, тъй като тяхната имунна система не е успяла да „реагира“ правилно на ваксината.
Хората, които имат досег до неваксинирани животни: Всички бозайници могат да пренасят това смъртоносно заболяване и за нещастие, ваксинацията срещу бяс не е задължителна при хората и много малка час от популацията е ваксинирана.
Как се инфектират кучетата?
Всички животни се инфектират чрез слюнката на заразеното животното. Бесът прави животните агресивни, което благоприятства предаването на заболяването.
Как вирусът действа в тялото?
Вирусът навлиза в тялото на кучето през ухапната рана чрез слюнката на заразеното животно, обикновено когато кучето е ухапано от друго животно или е одраскано (лисица, котка, прилеп). Той достига до най-близкия нерв и постепенно достига главния мозък, като се придвижва по нервите.
От мозъка се насочва към слюнчените жлези и слюнката, чрез която вирусът заразява други животни (кучета, котки и всички други бозайници) и хора.
Какви са симптомите на бяс?
Беса може да протече по различни начини при кучетата и котките.
Най-често заразеното животно в началото е необщително, но впоследствие става агресивно, започва да хапе, има обилна слюнка от устата и започва да се страхува от водата (хидрофобия).
В крайната фаза на буйния бяс всички мускули започват да се парализират постепенно, като се започва от долната челюст и езика и накрая се стигне до парализа на крайниците.
Как се лекува бяс?
Няма лечение за бяс, нито за хора, нито за животни!
Как да се предпазите от бяс?
Ваксинирайте Вашите любимци: Така ще предпазите Вас и Вашите животни от това смъртоносно заболяване.
Избягвайте досег с неваксинирани животни: Не докосвайте неваксинирани или съмнително ваксинирани животни, каквито са бездомните.
Избягвайте досег с диви животни: Независимо дали дадено животно изглежда добродушно, не е препоръчително да влизате в контакт с него, тъй като може да е носител на беса.
Какво да направите, ако подозирате бяс?
Ако подозирате, че някое животно проявява симптоми на бяс, се свържете с ветеринарен лекар! Бесът е строго контролирано заболяване, което се нуждае от професионално внимание.