Тумор на млечната жлеза при кучетата и котките
Какво е тумор на млечната жлеза и какво я причинява?
Туморът на млечната жлеза представлява образувание при кучета и котки, което на допир се усеща като малка твърда буца. Водеща причина за образуването му са хормоналните проблеми при некастрираните женски животни, тъй като естрогенът и прогестеронът при тях повишават риска от поява на туморни образувания.
Какво влияние оказва туморът върху организма на животното?
Туморът на млечните жлези може да даде местастази (да причини появата) на нов тумор на млечните жлези или на нов тумор във вътрешните органи като белите дробове, черния дроб и др.
Какви са симптомите на тумор на млечната жлеза?
- Буца в облестта на млечните жлези
- зачервяване или подуване на млечните жлези
- болка в засегнатата област
- изтечения от зърното на засегнатата млечна жлеза
- промяна в апетита
- отпадналост
- загуба на тегло
Как се диагностицира туморът на млечната жлеза?
Вашият ветеринарен лекар първоначално ще проведе физически преглед, като провери общото състояние на Вашия любимец и провери бучката на млечната жлеза. При нужда може да назначи изследвания, които може да са:
Кръвни изследвания: Извършват се, за да се прецени общото състояние на организма и дали има отклонения от нормите.
Рентгенографско изследване: То се прави най-често, за да се види дали туморът е дал метастази (разсейки) в белите дробове.
Ехографско изследване: То се прави най-често, за да се види дали туморът е дал метастази (разсейки) във вътрешните органи като черен дроб, бъбреци и др.
Как се лекува туморът на млечната жлеза?
Няма лекарства, които да премахнат тумора. Ако туморът няма разсейки във вътрешните органи, обикновено се премахва хирургично, като впоследствие животното се кастрира, ако не е кастрирано.
При животните с тумор в напреднал стадий, който не може да бъде опериран, се използват лекарства, които да подпомогнат животното се чувства по-добре за определено време.
Как да предотвратим туморите на млечната жлеза?
Най-добрата превенция е кастрирането на женските кучета, като така не само се намалява в пъти повече рискът от развитие на тумор на млечната жлеза, но и развитието на опасното заболяване - пиометрата.
Какво да направите, ако подозирате тумор на млечната жлеза?
Ако напипвате бучка на млечната жлеза, се свържете с Вашия ветеринарен лекар! Ранното откриване на тумора е важно за навременното лечение.