Хидроцефалия при кучетата и котките
Какво е хидроцефалия и какво я причинява?
Хидроцефалията е състояние, при което прекомерно количество мозъчна течност (цереброспинална течност – CSF) се натрупва в мозъка, което води до повишено налягане. Това налягане може да причини увреждане на мозъка и неврологични симптоми. Хидроцефалията може да бъде вродена (присъстваща при раждането) поради генетични фактори или придобита в по-късен етап от живота в резултат на инфекции, тумори, травми или други медицински състояния.
Кои животни са най-застрашени?
Някои породи кучета, като чихуахуа, мопс, йоркширски териер и померан, имат по-голяма вероятност да се родят с хидроцефалия. При котките това състояние е по-рядко, но все пак може да се срещне. По-застрашени са младите животни, особено тези с куполовидна глава, отворени фонтанели (меко място на черепа) или необичайно малък ръст.
Как се разболяват животните от хидроцефалия?
- Вродена хидроцефалия: Някои животни се раждат с аномалии в дренажната система на мозъчната течност, което води до неправилна циркулация на цереброспинална течност (CSF).
- Придобита хидроцефалия: Това състояние може да се развие вследствие на инфекции (вирусни или бактериални заболявания), мозъчни тумори, травми на главата или възпаления, които блокират нормалния отток на течността.

Раздалечени очи, които гледат надолу („setting sun sign“)
Как хидроцефалията влияе на организма на животното?
Излишната течност увеличава налягането в черепа, притиска мозъка и води до неврологични проблеми. Ако не се лекува, може да доведе до трайно мозъчно увреждане, гърчове, загуба на зрение, затруднено ходене или промени в поведението.
Какви са симптомите на хидроцефалията?
Симптомите варират според тежестта на състоянието, но могат да включват:
- Ненормално голяма или куполовидна глава (особено при малки кученца и котенца)
- Раздалечени очи, които гледат надолу („setting sun sign“)
- Трудности при ходене, слабост или некоординирани движения
- Гърчове или мускулни потрепвания
- Проблеми със зрението или слепота
- Странно поведение, например притискане на главата в стената или въртене в кръг
- Прекомерна сънливост или затруднения в ученето на команди

Раздалечени очи, които гледат надолу („setting sun sign“)
Как се диагностицира хидроцефалията?
Ветеринарният лекар ще прегледа животното, за да провери за признаци като уголемен череп или необичайно разположение на очите. Допълнителните изследвания могат да включват:
- Ехографско изследване (ако фонтанелата все още е отворена)
- Рентгенови снимки (за проверка на формата на черепа)
- ЯМР или скенер (за по-подробен образ на мозъка)
Как се лекува хидроцефалията?
Лечението зависи от тежестта на състоянието, като в повечето случаи то не е ефективно:
- Леки случаи: Контролират се с медикаменти като диуретици (за намаляване на течността), кортикостероиди (за намаляване на възпалението) и антиепилептични лекарства.
- Тежки случаи: Може да се наложи хирургична намеса, като поставяне на вентрикулоперитонеален (VP) шънт, който отвежда излишната течност от мозъка в коремната кухина.
Някои собственици по време на лечението поставят специални пластмасови"каски" на техните любимци, тъй като при хидроцефалията черепът не е здрав, както при другите животни, а е много по-уязвим на наранявания.

Каска за животни с хидроцефалия
Как да предотвратим хидроцефалията?
- Отговорно развъждане: Не трябва да се размножават животни с фамилна обремененост за хидроцефалия.
- Предотвратяване на травми на главата, особено при малки породи.
- Ранно откриване и лечение на инфекции, които могат да доведат до хидроцефалия.
Какво да направите, ако подозирате хидроцефалия?
Ако забележите симптоми на хидроцефалия при Вашия домашен любимец, незабавно посетете ветеринарен лекар. Ранната откриване и лечение могат значително да подобрят качеството на живот на животното. Някои животни с хидроцефалия могат да живеят нормално с подходящи грижи, докато тежките случаи изискват постоянен контрол.
В резюме
Хидроцефалията е сериозно заболяване, причинено от прекомерно натрупване на течност в мозъка, което води до неврологични симптоми. Малките и брахицефалните породи са по-застрашени, а ранната диагностика е от ключово значение за успешното лечение. Ако забележите признаци, потърсете ветеринарна помощ възможно най-скоро.