или
  1. ТОП 10 заболявания, заради които посещавате ветеринар
  2. ТОП 10 оплаквания (симптоми), заради които посещавате ветеринар
  3. Всички заболявания при кучетата
  4. Всички оплаквания (симптоми) при кучетата

Дирофилариоза при кучетата

Какво е дирофилазиоза и какво я причинява?

Дирофилариозата (или още сърдечни червеи) е заболяване при кучетата (много рядко при котките), което се причинява от паразити (Dirofilaria immitis), които живеят в кръвоносните съдове около сърцето (белодробните артерии).

Подобни на тези паразити са паразитите Dirofilaria repens, които живеят под кожата на заразените кучета (хората и котките също може да се заразят с тях).

Кои кучета са най-застрашени?

Всички кучета може да се заразят от сърдечни червеи, но при някои заболяването е по-често срещано:

  • Кучета, живеещи на открито: Това е така поради факта, че сърдечните червеи се пренасят чрез комарите.
  • Кучета, които не са обезпаразитявани редовно: През периода на комарите (февруари-октомври) кучетата трябва да приемат таблетки срещу сърдечни червеи всеки месец. В противен случай може да се заразят и сърдечните червеи да се развият.
  • Кучета, живеещи в силно заразени райони: Макар че сърдечните червеи са разпространени в цялата страна, те са често срещани в дадени области. Районите с най-много заразени кучета в България са: Пловдив, Русе, Свищов, Бургас, Ловеч, Асеновград, Гоце Делчев, Добрич, Видин (https://scij-tmvm.com/vol./vol.5/2/vol-5-2_2020-57-64.pdf ).

Как се инфектират кучетата?

Паразитите имат фази на на растеж (т. нар. биологичен цикъл), които са сложни и често неразбираеми на пръв прочит.

Първоначално възрастните паразити живеят в кръвоносните съдове до сърцето, при което раждат ларви, които са микроскопични и живеят в кръвта на заразените животни.

При ухапване от комар, тези ларви на паразити преминават от кръвта в насекомото. Така при следващото ухапване от комар се заразява друго животно, при което ларвите преминават от насекомото в новия гостоприемник и остават в неговата кожа.

От повърхностния слой на кожата (важи само за Dirofilaria immitis) те бавно (за няколко месеца) преминават в кръвта на заразеното животно и се заселват в кръвоносните съдове около сърцето, където съзряват във възрастни индивиди, които започват да раждат ларви.

Това подборно описание на цикъла Ви дава отговор на въпроса: Кучето ми може ли да се зарази директно от друго куче?“. Отговорът е: „НЕ“! Защото заболяването се предава чрез комарите.

Как паразитите разболяват заразените животни?

След като навлязат в артериите до сърцето, те превизвикват възпаление и повишаване на кръвното налягане там. Поради това в белия дроб започва да се събира течност (белодробен оток), което затруднява дишането на заразеното животно.

В крайната фаза паразитите преминават от кръвоносните съдове направо в сърцето, което води до разрушаване на клетките на кръвта и до анемия. По сложни механизми това води до натоварване на черния дроб и до чернодробна недостатъчност.

Паралелно с тези увреждания, самото сърце на животното също се засяга, което води до сърдечна недостатъчност.

Не само в белия дроб може да се събере течност, но и в корема (асцит).

Какви са симптомите на дирофилазиоза?

Някои кучета нямат никакви признаци в началото на дирофилариозата, но впоследствие развиват:

  • отпадналост
  • кашлица
  • анемия
  • жълтеница
  • подуване на корема (заради насъбралата се течност)
  • затруднено дишане (заради сърдечната недостатъчност и/или насъбралата се течност в гръдния кош)

Как се диагностицира дирофилазиоза?

Признаците, които заразените кучета имат, са характерни не само за сърдечните червеи, но и за много други заболявания. Затова Вашият ветеринарен лекар най-вероятно ще извърши няколко изследвания, за да е сигучен, че проблемът на Вашия любимец идва само от сърдечните червеи, но не и от други заболявания, които може да съпътстват дирофилариозата.

Изследванията, които може да се извършат, са:

  • ELISA или IFA тест: Това изследване намира протеини, които възрастните сърдечни червеи отделят в кръвта.
  • Микроскопско изследване на капка кръв: Търсят се ларвите (т. нар. микрофиларии), които се намират в кръвта.
  • Ехографско изследване на вътрешните органи: За да се докаже наличието или отсъствието на течност в корема.
  • Ехокардиография: Ехографско изследване, което проверява дали сърцето е увредено и дали любимецът Ви има нужда от лекарства, които подпомагат функцията на сърцето.
  • Рентгенографско изследване: Да се прецени дали има течност в гръднич кош.

Как се лекува дирофилазиоза?

Лечението е трудоемко и дълго. Изисква се прием на антибиотик за няколко седмици, както и обезпаразитяване, като схемата за лечение е различна според тежестта на заболяването.

Как да предотвратим дирофилазиоза?

Обезпаразитяване на кучето със специални таблетки/ спот-он капки против сърдечните червеи: Не всички обезпаразитяващи за кучета съдържат веществата, които убиват дирофилариите. За да изберете правилния продукт за Вас, се консултирайте с Вашия ветеринарен лекар.

Редовно изследване за дирофилариоза с бърз тест: Веднъж годишно можете да правите бърз (за 10-15 мин.) тест, който показва дали Вашия любимец е бил от „късметлиите“ и се е заразил със сърдечни червеи.

Какво да направите, ако подозирате дирофилазиоза?

Ако подозирате, че Вашия любимец е болен от сърдечни червеи, незабавно се свържете с ветеринарен лекар. Диагностиката и ранното управление на заболяването могат да спасят живота на Вашия домашен любимец.

В резюме:

Дирофилариозата е заболяване по кучетата (теоретично рядко по котките и хората), което се причинява от паразити, които живеят в кръвоносните съдове до сърцето, а често и в самото сърце. Тези паразити се пренасят от куче на куче чрез комарите. Причиняват тежки увреждания на заразените животни  - анемия, отпадналост, затруднено дишане, увреждане на сърцето и черния дроб, и др. Лечението е трудоемко, скъпо и дълго, а профилактиката включва даване на таблетки срещу сърдечни червеи през месеците февруари-октомври.


« Предходна статия:
Следваща статия »